Pravilno vzgojene mlade rastline, ki so močne in zdrave, so osnovni pogoj za zgoden in velik pridelek. Pri vzgoji s sadikami pobiramo pridelek 6 do 8 tednov prej, kot če sejemo neposredno. Tako se skrajša vegetacijska doba rastlin in gredice lahko bolje izkoriščamo.
KAKOVOSTNE SADIKE - POGOJ ZA NAKUP
Sadike vrtnin ne smejo biti prevelike pa tudi ne preslabotne ali premalo dorasle. Imeti morajo dobro razvit koreninski sistem in nepretegnjen nadzemni del. Idealno razvite sadike so pri posameznih zelenjavnicah različne. Sadike z dobro razvitim, velikim koreninskim sistemom (ne zavit in močno preraščen splet korenin) po presajanju normalno nadaljujejo z rastjo in takšne lažje prenesejo presaditveni šok. V primeru preraščenosti koreninskega spleta je priporočljivo raztrganje korenin. Tako prisilimo rastlino, da razvije nove korenine, ki se lažje vrastejo z zemljo.
Sadike kapusnic in solate naj imajo največ pet pravih listov, saj preveč razviti listi sadik po presajanju ovenejo in se posušijo. Tako rastlina izgubi veliko listne mase. Sadike solate z 2-3 cm dolgimi listi dajo večje pridelke kot tiste z daljšimi.
Pri sadikah paradižnika je ravno nasprotno: če so imele dovolj prostora za rast in so močne, jih lahko presajamo tudi ko že imajo prve cvetne nastavke. Sadike paradižnika naj bodo močne, s kratkimi in debelimi stebli, s kratkimi presledki med posameznimi listi, visoke naj bodo približno 25-35 cm.
Enako velja za papriko: sadika naj ima krepko steblo z temno zelenimi listi in razvitimi cvetnimi popki, velika naj bo 15-20 cm in naj ima 6 - 8 listov.
Za sadike jajčevca je pomembno, da imajo dovolj veliko koreninsko grudo. Če presajamo cvetoče sadike, bosta prostor in čas na gredi mnogo bolj izkoriščena.
Kumare so zelo občutljive in težko prenašajo presajenje, ker se koreninski sistem slabo obrašča. Zato je pomembno, da imajo sadike dovolj veliko koreninsko grudo - s tem se izognemo šoku ob presajanju, za kar so občutljive vse bučnice. Sadika kumare naj ima vsaj 2-3 prave liste.
SAJENJE
Sadike, ki so vzgojene v stisnjenih prstenih kockah, presajamo z sadilno lopatko, malo motiko itd. Pred sajenjem jih dobro zalijemo nato pa sadimo skupaj z zemeljsko grudo, malo globlje kot so rasle prej. Le sadike solate in zelene sadimo enako globoko, sicer ne tvorita glav oziroma gomoljev.
Večje sadike paradižnika položimo poševno v jamo in pokrijemo - to pospešuje rast stranskih korenin. Tudi sadike paprike sadimo malo globlje, kot so rasle doslej. Tako kot paradižnik imajo namreč veliko sposobnost, da poženejo stranske korenine.