Paradižnik ima rad sončno lego in srednje težka, dobro odcedna tla. Gredico, kjer bomo gojili paradižnik, jeseni prekopljemo in vdelamo organsko gnojilo Če jeseni gredice nismo prekopavali, jo spomladi zrahljamo s prekopnimi vilami.
Paradižnik bo najbolje uspeval, če bo vsako leto rastel na isti gredici. Za še boljšo rast in okus pa vmes posejemo baziliko in peteršilj. Dobri sosedje paradižniku so še boreč, fižol, solata, zelena in česen, slabše pa bo rasel poleg krompirja.
KATERO SORTO IZBRATI
Že leta poznana sorta debelega paradižnika je Volovsko srce, danes pa poznamo še številne drugih sort, ki si jih lahko omislimo v domačem vrtu in ki pri nas zelo dobro uspevajo. Velike paradižnike bo dala sorta Heinz 1370, ki raste v grmičkih in ne potrebuje opore. Mesnate plodove enkratnega okusa ima pozni paradižnik Saint Pierre, za »pelate« posejemo sorto San marzano.
To so le nekatere sorte, ki so na voljo v semenu. Konec aprila pa najdemo v vrtnih centrih tudi sadike številnih sort paradižnika.
SETEV NA TOPLEM
Če smo se odločili, da bomo sadike vzgojili sami, pričnemo s tem opravilom že marca, v topli gredi ali doma na okenski polici. Paradižnik sejemo v zabojčke ali platoje in kasneje pikiramo, lahko pa jih posejemo v šotne lončke. Sadike nato presadimo direktno v vrt.
SAJENJE
V drugi polovici maja, ko so tla že dovolj topla, je čas za sajenje paradižnika v vrt. Paradižnik posadimo postrani ali pa bolj globoko, tako da je večina stebla pod zemljo, zato se bodo iz stebla kasneje prav tako razvile korenine, več korenin pa bo pripomoglo k boljši rasti in s tem k večjemu pridelku. Pri sajenju poskrbimo pri doloćčenih sortah za ustrezno oporo, ki jo bodo rastline potrebovale kasneje.
NEGA PARADIŽNIKA
Pri gnojenju pazimo, da ne pretiravamo z dušikovimi gnojili, sicer bo rastlina razvila preveč listja. Za razvoj cvetov in plodov je pomembno gnojenje s fosforjem, kalij pa bo poskrbel za dobro založenost z vodo ter za večjo odpornost rastline proti škodljivcem in boleznim. Še najbolje pa bo, da si omislimo specialno gnojilo za paradižnike in z njim gnojimo po navodilih.
Poleti poskrbimo za redno zalivanje, saj pomanjkanje vode povzroča odpadanje cvetov in s tem tudi manjši pridelek. Pri ohranjanju vlažnosti nam bo pomagalo tudi prekrivanje tal z organskimi materiali, kot je lubje, slama, suhi ostanki trave in podobno. Prekrivko polagamo ob koncu pomladi, navadno junija, ko temperature še niso previsoke. Prekrivka ščiti posevek tudi pred pleveli.
Hkrati redno odstranjujemo stranske poganjke v zalistniku. Iz teh stranskih poganjkov namreč rastejo nova stebla, ki nam pravzaprav delajo gnečo in jemljejo svetlobo nastajajočim plodovom. Zato je najbolje, da ima paradižnik eno steblo in ne več.