%
×
dni ur minut sekund
Blog
05.12.2024.

BOŽIČNA ZVEZDA

Božična zvezda že dolga leta ohranja prvo mesto med lončnicami, s katerimi okrasimo dom za božično novoletne praznike. Vsako leto nas gojitelji presenečajo z novimi barvami, odtenki, kombinacijami, od klasične rdeče, do pastelno rumene in dvobarvne. Nekateri gredo še dlje in ovršne liste božičnih zvezd obarvajo modro ali jim dodajajo bleščice.

Ovršni listi ji dajejo lepoto

Lepota božične zvezde izhaja iz obarvanih ovršnih listov, ki obkrožajo neznatne rumenkaste cvetove. Najbolj poznana je rdeča božična zvezda, obstaja pa je še paleta drugih barv: roza, bele, rumene, belkaste z rožnatim središčem, rumene z roza lisami, roza z rdečimi lisami itd.

 

Ko kupujemo božično zvezdo

Božično zvezdo večinoma kupimo v lončku, da jo potem doma postavimo na mesto, od koder nam bo razveseljevala pogled. Že pri nakupu moramo paziti, da pravi cvetovi niso odprti in da rastlina ne stoji zunaj ali v mrzli trgovini, sicer bomo njeno lepoto uživali le kratek čas.

Rastlino postavimo v prostor, s temperaturo najmanj 15°C, na svetlo okensko polico (ne na direktno sonce) in jo redno, ter temeljito zalivajmo. Da bomo preprečili gnitje korenin, pa moramo po zalivanju vodo iz podstavka odliti. Ne pozabimo tudi na pršenje listov.

Da bo naslednjič spet cvetela

Eno najpogostejših vprašanj po Novem letu je prav gotovo: “Kako naj skrbim za božično zvezdo, da bo v decembru spet cvetela?” Postopek ni zelo enostaven in pogosto se zgodi, da v decembru vseeno kupimo novo rastlino. Lahko pa poskusite…

Od januarja do marca jo po potrebi zalivamo in pazimo, da se prst nikoli ne osuši. V aprilu zalivanje zmanjšujemo, prst se med zalivanji lahko osuši, pazimo pa, da se ne prične sušiti steblo. Ko se v tedno do dveh rastlina navaid n ate pogoje, jo prestavimo na hladnejše mesto (ok. 12 st.), na primer v klet. Maja odrežemo stebla na vision 10 cm in rastlino presadimo v nekoliko večji lonec. Dobro jo zalijemo. Lonec postavimo na svetlo mesto s temperaturo okoli 15 st. Redno zalivamo. Ko se pojavijo novi poganjki, pričnemo z gnojenjem 2x mesečno.

Junija božično zvezdo postavimo ven, v polsenco in nadaljujemo z zalivanjrm in gnojenjem. Julija porežemo nove poganjke tako, da na vsakem ostanejo 3-4 listi. S tem bomo vzpodbudili bolj grmičasto rast. Isto ponovimo avgusta, ko rastlino spet prenesemo v stanovanje, nato pa jo do konca septembr le redno zalivamo in gnojimo. Oktobra začnemo s prekrivanjem od zgodnjega popoldneva do naslednjega jutra (skupaj 14 ur), s čimer simuliramo kratek zimski dan. To počnemo osem tednov. Po tem času bodo ovršni listi že obarvani in rastlino lahko postavimo kamor želimo, seveda brez pokrivala.