%
×
dni ur minut sekund
Blog
05.12.2024.

VELIK CVET BO POLEPŠAL PRAZNIKE

Posebnost amarilisa je velika čebula, iz katere po določenem času mirovanja v temi zraste debelo cvetno steblo. Na njem lahko požene eden ali več velikih cvetov različnih barv - od bele, roza, rdeče ali oranžne, pa do takšnih z belimi ali zelenimi črtami.

POSADIMO V »PREMAJHEN« LONČEK IN POKRIJEMO

Čebulo amarilisa posadimo približno šest do osem tednov preden želimo, da bo zacvetel. Lonček, v katerega bomo posadili čebulo, ne sme biti prevelik. Še bolje je, da izgleda celo nekoliko premajhen za tako veliko čebulo. Najboljša velikost lončka je takšna, da bo med čebulico in robom lončka ostalo le približno dva centimetra prostora, kar nekaj čebule pa mora po sajenju gledati ven. Če bomo v lonček posadili več čebulic amarilisa, na primer tri,  seveda izberemo ustrezno večjega, toliko da se čebulice med seboj ne bodo dotikale. Na dnu lončka naj bo drenažna odprtina, ki jo prekrijemo z razbitimi ostanki glinenih lončkov, glinoporom ali večjimi kamenčki.

Za sajenje izberemo humozno zračno prst, čebulico pa posadimo tako, da je bo približno tretjina do polovica gledala ven. Po sajenju vse skupaj zalijemo, nato pa lonček postavimo v temo ali prekrijemo s časopisnim papirjem. Za nekaj časa ga pustimo v kakšnem kotu ali v temni sobi, le enkrat tedensko preverimo, če prst ni preveč izsušena ter jo po potrebi zalijemo. V tem času namreč prekomerno zalivanje lahko povzroči gnitje čebulice. Prostor, kjer bomo imeli pokrit lonček s čebulico, ne sme biti prehladen, saj je to rastlina toplih krajev in za razvoj cveta ne potrebuje hladnega obdobja, kot na primer tulipani, narcise in ostale spomladi cvetoče čebulnice. V času, ko bo v temi, bo čebulica pognala korenine, zato bo njena rast nekoliko upočasnjena.

 

ZAČETEK RASTI

Najprej se bodo na vrhu čebulice pojavili tanki ploščati zeleni listi, cvetno steblo z zadebeljenim vrhom ali pa kar oboje. Takrat pričnemo s pogostejšim zalivanjem. Zalivamo,  ko je prst na vrhu dva prsta globoko zasušena, vendar ne pogosteje kot na tri dni. Zalivamo lahko tudi tako, da lonček do polovice postavimo v posodo z vodo. Na ta način bo voda prehajala do čebule s spodnje strani, kjer so tudi korenine. Lončka v vodi seveda ne smemo pustiti predolgo.

 

LONČEK DAMO NA SVETLO

Ko cvetno steblo požene šest do osem centimetrov, začnemo lonček postopoma prestavljati na svetlejše mesto, pri velikosti 10 cm pa rastlina potrebuje že veliko svetlobe. Rastlina ima lahko enega ali več cvetnih stebel, na vsakem pa vse do šest cvetov ali celo več. Cvetovi se odpirajo v razmaku nekaj dni, odcvetele pa sproti odstranjujemo, da ne bi rastlina izgubljala preveč energije s tvorbo semen. Ko odcvetijo vsi cvetovi steblo odrežemo in takrat običajno že prične poganjati naslednje, ki bo dalo nove cvetove. Koliko stebel bo pognalo in koliko cvetov bo na njih, je odvisno tudi od velikosti čebule. Večja čebula bo dala več cvetov in stebel.

 

ZA DALJŠE CVETENJE

Da bo amarilis cvetel dlje časa, ga postavimo v nekoliko hladnejši prostor, na temperaturo med 18 in 20°C. Umaknemo ga tudi z direktnega sonca. Rastlino zalivamo redno, vendar ne preobilno, občasno pa dodamo tudi polovični odmerek tekočega gnojila za cvetoče rastline.