%
×
dni ur minut sekund
Blog
04.12.2024.

BALKONSKE RASTLINE

Balkonske rastline so odličen način, kako vnesti naravo v svoj dom in ustvariti prijeten zunanji prostor, tudi če živimo v stanovanju. S pravilno izbiro rastlin lahko balkon postane oaza miru in lepote, kjer bomo uživali v svežem zraku in zelenju skozi vse leto.

Harmonija barv

Pri izbiri rastlin moramo biti pozorni na barvno usklajenost. Lepo je, če hiša skupaj z okolico deluje kot neka celota in sestavljanje barvne harmonije je lahko prav zanimivo. Osnovne barve so rumena, rdeča in modra, ki jih lahko damo skupaj. Bela barva se ujema z vsemi barvami, lahko pa umirja kombinacijo med dvema močnima barvama. Rastline s cvetovi sorodnih barv, kot sta na primer oranžna in rumena, se lepo podata skupaj z zelenimi strukturnimi rastlinami.

 

Posoda in zemlja

Pri loncih in koritih bodimo pozorni, da imajo na dnu drenažno odprtino za odtekanje vode ali že vključen notranji podstavek, kjer se nabira voda, katero lahko rastline porabljajo postopoma. V glinenih loncih se rastline dobro počutijo in se lepo vklapljajo z okoljem, vendar je v njih potrebno rastline pogosteje zalivati. Zato so morda bolj praktični plastični lonci in mnogi od njih imajo resnično videz gline.

Zelo uporabna so plastična korita z vodno rezevo. Rastline v teh koritih lahko tudi v hudi vročini zalijemo le 2-3 krat tedensko, oziroma takrat, ko porabijo rezervo vode, ki je na dnu posode.

Zemlja za sajenje balkonskih rastlin mora imeti primerno strukturo in naj bo rahla, saj se tako korenine dobro razvijejo in po potrebi hitro obnovijo. Seveda pa bomo morali skrbeti za rastline z rednim zalivanjem in gnojenjem skozi celo leto. Za gnojenje uporabimo tekoče gnojilo za cvetoče rastline  .

 

Izbira rastlin

Na voljo je veliko različnih rastlin, ki jih lahko posadimo v korita v različnih kombinacijah, tukaj predstavljamo le nekatere. Če se odločimo za zasaditev cvetočih rastlin ene vrste, so za bolj sončne lege primerne pokončne pelargonije, viseče pelargonije (bršljanke), surfinije, milijon zvončkov, petunije. Na mesto z  jutranjim soncem posadimo gorenjske nagaljne, ki so najlepši, če rastejo sami. Za senčne lege pa bomo izbrali vodenke, fuksije ali gomoljne begonije.

Odločimo se lahko tudi za mešane zasaditve, kjer posadimo cvetoče rastline v kombinaciji s strukturnimi, ki imajo zanimive liste. Moljevka je rastlina z močno rastočimi, dolgimi poganjki, bele do rumeno zelene barve, lotus je nežna rastlina z majhnimi sivkastimi listi. V polsenci in senci bodo dobro rasle okrasne koprive, ki jih najdemo v raznih barvnih odtenkih in pisanolistna bršljanasta grenkuljica, ki ima okrogle, belo zelene liste.

Za balkonske zasaditve lahko izberemo tudi manj popularne, pa še vedno izredno lepe rastline, kot so lobelija, verbena, brahikoma, čeveljčki, diascija, modri mavricij, suha roža, afriški smilj, bakopa in druge. Največjo izbiro balkonskih rastlin najdete v  vrtnih centrih Kalia v aprilu.  

 

Trenutno nema komentara