Narava je jeseni polna bogatih barv in del jesenske narave si z zasajenimi posodami in koriti lahko prenesemo tudi na balkon in teraso. Živahna cvetoča poletna korita zato v tem času nadomestimo z umirjenimi toplimi barvami jesensko zimskih rastlin.
Posoda naj bo odporna na mraz
Za jesensko vzdušje so s svojo barvo jesenske narave skoraj najlepše posode barve gline, ki morajo biti odporne na mraz. Vseeno pa v hudem mrazu korenine v loncih zaščitimo tako, da lonce »oblečemo« v juto, debelo vrtno tkanino, filc ali slamo. Poleg posode potrebujemo tudi zemljo in drenažni material za boljšo odcednost. Od substratov je še najboljša zemlja za balkonske rože . Kot drenažni material pa se najpogosteje uporablja glinopor ali zdrobljeni koščki razbitih glinenih lončkov.
Sajenje
Posodo za nasad prekrijemo po dnu z drenažnim materialom in napolnimo z zemljo približno do polovice. Običajno je kupljena zemlja že obogatena s hranili, ki bodo preko zime zadostovala. Rastline položimo na zemljo, s katero jih nato še obdamo. Rastline nato narahlo potisnemo navzdol, zemljo dodamo še do višine enega do dveh centimetrov pod robom in zalijemo. Za lepši izgled jesenskih posod na vrh lahko posujemo 2-3 cm debelo plast lubja.
Izbira rastlin
Izberemo zimzelene rastline nizke do srednje visoke rasti in različnih barv listja. Med njimi lahko posadimo tudi v tem času cvetoče rastline, na primer mačeho, reso ali krizantemo. Najbolje je, da v nasadu kombiniramo največ štiri do pet različnih rastlin.
Jesenska resa
Grmički jesenske rese bodo popestrili videz nasada z drobnimi temno roza do rdečimi cvetovi, vsi, ki želijo bolj moderen izgled nasada pa bodo našli tudi zelene, oranžne in bele rese. Posadimo jo lahko med dve sorti bršljana, v ozadje pa damo nizek borovec. Ko resa odcveti, jo presadimo v vrt, kjer bo uspešno rasla naprej.
Mačeha
Različne sorte mačeh razveseljujejo vrtnarje in vrtičkarje z velikimi in malimi cvetovi cele palete barv, od rumenih, vijoličnih, modrih ali belih, do novejših svetlo modrih, rožnatih, oranžnih, črnih in dvobarvnih.
Bršljan
Sadimo ga na zunanji strani posode, tako da bo s svojo plezajočo rastjo ustvaril poln videz jesenskega nasada. Obstajajo številne sorte bršljana, ki se razlikujejo predvsem v barvi listov. Pri nas sta najpogostejša bršljan z zelenimi listi in robom krem barve ter s temno zelenimi listi.Bršljan je v jesenskih posodah pogosto viden, saj je trpežen in ne zahteva pretirane nege.
V balkonska korita lahko posadimo še številne druge rastline. Zelo lepo bodo izgledale različne okrasne trave in šaši, ciklama, kalocefalus, skimija, heuchera, hebe, različni netreski in jesenski svišč.